שאלות ותשובות

שאלה:

במה שונה קומפוסט התולעים של vermix מקומפוסט רגיל (קומפוסט רגיל מתייחס לקומפוסט שנעשה בתהליך תרמופילי על ידי חימום חומרי הגלם)?

תשובה:

קומפוסט התולעים של Vermix מציע יתרונות גדולים יותר הן לצמח והן לקרקע מאשר קומפוסט רגיל מבחינה כימית ביולוגית ופיסיקלית:

  • תכונות כימיות – קומפוסט התולעים של Vermix מציע רמת חומציות (PH) טובה וניטראלית יותר מאשר רוב סוגי הקומפוסט הרגיל וזאת כתוצאה מתהליך העיכול שנעשה על ידי התולעים האדומות. מיקרואורגניזם המצויים בקומפוסט התולעים מסיסים וזמינים יותר לצמחים מאשר בקומפוסט הרגיל.
  • תכונות פיזיות – קומפוסט התולעים של Vermix מסונן לגודל אחיד על מנת לאפשר יישום אחיד ונוח בין אם ביד או על ידי מכונה. בנוסף הוכח במחקרים שכמות קומפוסט התולעים הנדרשת ליישום נמוכה מאשר קומפוסט רגיל.
  • תכונות ביולוגיות – המאפיינים הביולוגיים של קומפוסט תולעים מבדלים אותו בצורה מוחלטת מאשר קומפוסט רגיל. קהילת החיידקים מורכבת ברובה מחיידקים חיוניים המופיעים בתהליך מזופילי (10 עד 45 מעלות צלסיוס) כגון פטריות ובקטריות. קהילת חיידקם מועילים הפעילה בתהליך מזופילי גורמת לחומרים להיות זמינים יותר לצמחים ואחראית לשורה של גורמים חיוניים ומועילים נוספת. מכיוון שפעילות מזופילית מועילה ביותר בטמפרטורת קרקע השוררת בתנאי שדה וחממה, לקומפוסט תולעים איכותי כמו Vermix  יש את קהילת החיידקים המועילים להגברת פוריות הקרקע וזמינות האלמנטים החיוניים לצמח בתנאי ייצור וגידול מבוקרים.
  • לעומת זאת, בקומפוסט רגיל ישנה קהילת חיידקים המורכבת ברובה מחיידקים של תהליך תרמופילי, חיידקים אלה פעילים בטמפרטורה שמעל 41 מעלות צלסיוס, כך שבזמן שהם עשויים להיות מועילים בפירוק ערימות הקומפוסט הרגיל הם לא ברי קיימא בטמפרטורת קרקע רגילה, מכך נובע שבעוד בקומפוסט הרגיל ישנה קהילת חיידקים גדולה, היא פחות יעילה מאשר קומפוסט תולעים בהפיכת חומרים חיוניים זמינים לצמח.

שאלה:

במה שונה קומפוסט התולעים Vermix מדשנים אורגניים אחרים?

תשובה:

דשנים יכולים לטפל בגידול צמחים ופוריות קרקע בשלוש דרכים: כימית, פיזיקאלית וביולוגית. בעוד שמרבית הדשנים האורגניים מעניקים אחת או לפעמים שתיים מהדרכים הנזכרות, קומפוסט התולעים של Vermix מעניק לקרקע והצמח את כל שלושת המרכיבים יחדיו.

לדוגמא – מוצר העשוי מזבל עופות ייתן תוצאות חנקן-זרחן-אשלגן גבוהות אך הוא אינו מכיל חיידקים מזופילים על מנת שיעניקו לצמח את אותם אלמנטים. מוצרים אחרים כגון דשנים נוזליים מכילים חיידקים אולם הם לא בעלי תכונות ומבנה פיזיים או מכילים "מזון" כימי עבור אותם חיידקים. לעומת זאת – קומפוסט התולעים של Vermix מכיל קהילת חיידקים מועילה וחזקה המצויה בתוך מבנה פיזי העשוי מחומר אורגני המלווה את התהליך מתחילת דרכו ומציע פיתרון מלא ומאוזן לפוריות הקרקע והצמח.

שאלה:

איך אוכל להיות בטוח שקומפוסט התולעים Vermix נקי מאנטיביוטיקה זרעי עשבים ופתוגנים?

תשובה:

חומרי הגלם המשמשים לקומפוסט התולעים של Vermix (זבל סוסים ופרות יחד עם קש) נלקחים ממספר מצומצם של חוות ורפתות אשר בהן לא ניתנה אנטיביוטיקה לבעלי החיים.

בתהליך הכנת הקומפוסט התרמו פילי שנעשה בטרם הפיכתו למזון לתולעים אנו מקפידים שיוצרו תנאי חום של מעל 55 מעלות צלסיוס למהלך שלושה ימים ברציפות לכל הפחות. תהליך זה הוכח כמחסל פתוגנים ומשמיד זרעי עשבים.

שאלה:

האם ניתן להשתמש בקומפוסט התולעים Vermix יחד עם חומרים אורגניים או סינטטיים בו זמנית?

תשובה:

כן, למרות שאין צורך להשתמש בחומרים אחרים מלבד קומפוסט התולעים של Vermix כל עוד יש הקפדה על יישום חוזר כל שבועיים עד חודש. כאשר משתמשים בחומרים אחרים בנוסף לקומפוסט התולעים Vermix אנו "מאכילים" את אוכלוסיית החיידקים המזופילים המצויים בקומפוסט התולעים.

שאלה:

האם ניתן להשתמש בקומפוסט התולעים Vermix יחד עם חומרי הדברה וריסוס סינטטיים?

תשובה:

חומרי הדברה וריסוס סינטטיים תוכננו להרוג כל צורת חיים כך שסביר להניח שיהרגו את מרבית או אפילו את כל החיידקים המצויים בקומפוסט התולעים Vermix . התכונות הכימיות והפיזיות בVermix ישארו אולם התכונות הביולוגיות ידוללו או ינוטרלו וכתוצאה מכך כמות החומרים המזינים יהיו פחות זמינים לצמח.

שאלה:

אילו שאלות עלי לשאול יצרן קומפוסט תולעים על מנת לדעת את איכותו?

תשובה:

תכונותיו של קומפוסט תולעים נובעות ישירות מדרך ייצורו והכנתו ומחומרי הגלם ואיכותם המרכיבים את קומפוסט התולעים. ולכן שאלות שעליך לשאול הן:

  • אילו חומרי גלם משמשים כמזון לקומפוסט התולעים ומה תהליך הבקרה על מנת להבטיח את איכותם
  • מהו התהליך לייצור קומפוסט התולעים, האם הוא עקבי ומבוקר? תהליך מבוקר ובעל סטנדרטים מוקפדים מבטיח תוצר סופי איכותי וזהה.
  • האם קומפוסט התולעים נבדק על ידי מעבדה מוסמכת לניתוח תזונתי ? האם נבחן ונבדק כבטוח לשימוש ?
  • מה המרקם ורמת הלחות של קומפוסט התולעים? האם בר יישום בשימוש ביד או על ידי מכונה? האם יש לקומפוסט התולעים ריח לוואי ?