גידול תולעים אדומות

תולעים אדומות דומות חיצונית לשלשולים שאנו רואים בגינה, אולם בניגוד לשלשולים הן חיות קרוב לפני הקרקע ואוכלות מזון אורגני. את המזון הן מעבירות דרך קיבתן- והתוצר הנפלט מגופן הינו קומפוסט תולעים, הידוע בשמו העממי "הומוס".

הומוס יעיל מאוד בעזרה לצימוח של שתילים, מגביר יבולים ומעצים פריחה, ובנוסף הוא עוזר לשמירה על לחות הקרקע וחוסך בשימוש במים.

תולעים אדומות אוהבות מאוד לאכול ולחיות יחדיו. הן לא בררניות במזון אותו הן אוכלות, ולמעט מוצרים בשריים ומטוגנים הן ישמחו לאכול כל דבר. לתולעת אין עיניים ואף של ממש, אלא הן נעזרות בחיישנים המצויים באזור הראש על מנת להבדיל בין חושך לאור ו"להריח" את המזון שלהן.

למרות שיש להן פה הן לא שותות בעזרתו, ואת הנוזלים החיוניים לגופן תולעים אדומות מקבלות דרך עורן. לכן חשוב שישהו בסביבה לחה, אך לא רטובה מידי- כדי שלא יטבעו מכיוון שהן לא יודעות לשחות.

תפקידן בטבע של התולעים האדומות הוא לפרק את המזון המצוי על פני הקרקע. הן עושות זאת בעיקר בשעות החושך מכיוון שכאמור הן לא אוהבות אור עליהן. בתהליך הפירוק הן עוזרות למנוע זיהום קרקעות, מטייבות את הקרקע והופכות את השאריות שנוצרות בטבע למזון לעצים ולצמחים.

התולעים מתרבות על ידי הטלת ביצים חומות בגודל של גרגר שומשום בממוצע, וממנו בוקעת תולעת קטנה ורעבה. אין להן מין זכר ונקבה והן מגיעות לבגרות תוך מספר שבועות. בתנאים אופטימאליים הן יכולות להכפיל את מספרן תוך מספר חודשים.

כאשר קר להן או כאשר הן מפחדות הן עוזרות אחת לשנייה ומאוד חברתיות על ידי כך שמתחבקות אחת עם חברתה וכך מתגברות על אי הנעימות.

הוראות לגידול תולעים אדומות:

בחברת "ורמיקס" אנו מקפידים על תנאי גידול מיטביים עבור תולעים אדומות.

תנאים אלו כוללים-

שמירה על סביבת מחיה אידיאלית עבור תןלעים אדומות תוך שימת דגש על לחות אוורור וטמפרטורה

כמויות מזון מתונות והוספה בהתאם לקצב האכילה של התולעים.

ניתן לגדל בקלות יחסית תולעים אדומות בבית תוך הקפדה על מספר תנאים:

חשוב לשמור על לחות עבור תולעים אדומות אך לא להציף אותן על מנת של יטבעו.

כאשר מאכילים את התולעים יש להוסיף כמויות קטנות של מזון על מנת למנוע הגעה של ברחשים וזבובים.

אורי וכדורי ושאר חרקים הם אורחים רצויים ומועילים שעובדים בצוותא עם התולעים ליצירת הומוס תולעים אדומות.

לאחר שנוצר חומר שחור ובעל ריח נעים של אדמה (כדאי לעצור האכלה למספר ימים על מנת שיסיימו שאריות מזון) ניתן להתחיל ערימה חדשה. יוצרים ערימה חדשה על ידי כך שמניחים מזון טרי בצידי הערימה המוכנה, התולעים האדומות  ינדדו ברובן אל הערימה החדשה. את החומר המוכן ישמחו לקבל צמחי הירקות בכמות קטנה של כפית עד שתי כפיות לשתיל כל שבועיים עד חודש.

למידה,צפייה, הנאה והפנמה מוצלחים!

צוות ורמיקס, הומוס תולעים אדומות מקצועי